  • MCP795B12-I/ST
MCP795B12-I/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP795B12-I/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP795B12-I/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP795B12-I/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP795B12 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryAlarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Unique ID, Watchdog Timer 10MHz
Purchasing and Inquiry
MCP795B12-I/ST Overview
real time clocks is located in package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).The package is packaged in the way of Tube.There is a voltage of 1.8V~5.5V when powering this electrical RTC.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Clock/Calendar.Surface Mount is the way to mount this real time clock (RTC).Maintaining a constant temperature of -40°C~85°C is essential for safe operation.When operating, electronic time clocks are possible to make sure that Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Unique ID, Watchdog Timer remains constant in the process.There is the possibility of terminating transmission lines with 14 terminations, which means that the equipment used to terminate the line will match its characteristic impedance.This RTC real time clock is supplied with 5V voltage.14 pins are present on it.The family in which RTCs belongs are MCP795B12.As far as the supply voltage for this electrical digital time clock is concerned, it is 1.3V~5.5V.A component such as this is included in the contents of Timer or RTC.A memory of 64B can be used to store data and programs.There should be no more than 10MHz frequency in real time clocks' output.There are 2/5V power supplies attached to it.The ALSO OPEARTES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 3 MHZ characteristics are also present.There are 8 bits in this digital time clock.
MCP795B12-I/ST Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
14 terminations
14 pin count
2/5V power supplies
8 Bits
MCP795B12-I/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP795B12-I/ST Real Time Clocks applications.
  • Digital voice recorders
  • Fax/Printer
  • Embedded Systems
  • GPS/Telematics Devices
  • White goods
  • Wearables, Portables
  • Switcher
  • Accurate high duration timer
  • Point-of-Sale Equipment
  • Portable Instruments
Step5Bar-code shipping tag
MCP795B12-I/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Timekeeping (Max)
    1μA @ 1.8V~5.5V
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    Y
  • Voltage - Supply, Battery
    1.3V~5.5V
  • Volatile
    NO
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Unique ID, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock/Calendar
  • Terminal Finish
    MATTE TIN (SN)
  • Additional Feature
    ALSO OPEARTES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 3 MHZ
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP795B12
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2/5V
  • Interface
    SPI
  • Memory Size
    64B
  • Number of Bits
    8
  • Clock Frequency
    10MHz