  • MCP809M3-2.93/NOPB
MCP809M3-2.93/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
MCP809M3-2.93/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-MCP809M3-2.93/NOPB
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
3V3 Terminals 3-Pin MCP809 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MCP809M3-2.93/NOPB Overview
A total of 3 terminals are used to mount this power management. It is packaged with Tape & Reel (TR). Please refer to this PMIC for 1 functions. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. There are TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions included in this PMIC so that you can refer to them. There are a lot of similarities between this IC management and other Simple Reset/Power-On Reset products. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 260. When a supply voltage of 3V is applied to the power ic, it conducts. IC management is possible to find a succession of 1 voltages that have been checked. The mount is attached to Surface Mount. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. It has a total of 3 pins that are attached to IC management. 3 pins are present on the power management system. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should not be less than 1V volts. In this PMIC, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts. The mounting type of the supervisors is Surface MountIt is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~105°C TA. There is a supply current of 15μA for the power management. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to MCP809, the base PMIC number.
MCP809M3-2.93/NOPB Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
15μA operating supply current
MCP809M3-2.93/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments MCP809M3-2.93/NOPB Voltage Supervisors applications.
  • Analog circuit
  • Fire equipment power monitoring system
  • Display equipment
  • Electric heating appliances
  • Battery cars
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Telecommunications equipment
  • Sensitive sensors
  • Dash board
  • Satellite navigation
Step5Bar-code shipping tag
MCP809M3-2.93/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.96mm
  • Base Part Number
    MCP809
  • Pin Count
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    15μA
  • Nominal Supply Current
    15μA
  • Power Dissipation
    320mW
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
  • Voltage - Threshold
    2.93V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.89V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.96V
  • Threshold Voltage
    +2.93V
  • Undervoltage Threshold
    2.89V
  • Overvoltage Threshold
    2.96V
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm