  • MCP809T-475I/TT
MCP809T-475I/TT
advertisement
Manufacturer No:
MCP809T-475I/TT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP809T-475I/TT
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MCP809T-475I/TT
Description:
4.5V3 Terminals 3-Pin MCP809 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MCP809T-475I/TT Overview
Power management is mounted through 3 terminals. Packaged in a Tape & Reel (TR)-shape, IC management comes with a number of features. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. Please refer to power management for TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions. Several of the benefits of this PMIC are also shared by other Simple Reset/Power-On Reset products. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. There is a voltage supply of 4.5V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. A supply voltage of 1 is used to conduct the PMIC chip. The power management is mounted by Surface Mount. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. There are a total of 3 pins on power management. Power managment ic pin count is 3. Normally, the supply voltage (Vsup) for this PMIC should not be lower than 1V. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 5.5V volts. Power management recommends the Surface Mount mounting type. It is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~85°C TA. While this power management is operating, it will output Push-Pull, Totem Pole as the output voltage. In order to maintain a stable supply current for the power management, 60μA is the recommended value. You can always use MCP809, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer. The maximum supply temperature that PMIC chip can work with is 60μA.
MCP809T-475I/TT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
60μA operating supply current
MCP809T-475I/TT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP809T-475I/TT Voltage Supervisors applications.
  • Solar power charger
  • Medical-specific insulation monitor
  • Display equipment
  • Power distribution systems of CCU
  • Linux and server computing
  • DVR
  • Rechargeable batteries
  • DSP
  • Low voltage/high power - AI, GPU
  • Transformer load monitoring equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP809T-475I/TT
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP809
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    60μA
  • Nominal Supply Current
    60μA
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    45μA
  • Accuracy
    -5 %
  • Voltage - Threshold
    4.625V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    150ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.5V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.75V
  • Threshold Voltage
    +4.63V
  • Undervoltage Threshold
    4.5V
  • Overvoltage Threshold
    4.75V
  • Height
    1.016mm
  • Length
    3.0226mm
  • Width
    1.397mm