  • MCP810T-475I/TT
MCP810T-475I/TT
advertisement
Manufacturer No:
MCP810T-475I/TT
HK JDW NO:
536-MCP810T-475I/TT
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MCP810T-475I/TT
Description:
4.5V3 Terminals 3-Pin MCP810 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MCP810T-475I/TT Overview
Power management is mounted through 3 terminals. It is packaged with Tape & Reel (TR). Power management is possible to find a series of 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. IC management is packaged as a TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 package. Compared to other Simple Reset/Power-On Reset products, this PMIC has a lot of benefits to offer. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. When 4.5V is applied to the power ic, it conducts. A supply voltage of 1 is used to conduct the PMIC chip. The power management is mounted by Surface Mount. The power management belongs to the Power Management Circuits subcategory. A total of 3 pins are located on this power management. There are 3 pins on the supervisor. I should note that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should be at least 1V, which is the minimum supply voltage that should be applied. There should be no more than 5.5V volts of supply voltage (Vsup) in this power management. Power management' mounting is recommended to be done with the Surface Mount type of mounting. It is recommended that the supervisor be set to this temperature: -40°C~85°C TA. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Push-Pull, Totem Pole. For this power management, there is an 60μA volt supply current. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to MCP810, which is the base power ics number. A maximum supply temperature of 60μA can be used.
MCP810T-475I/TT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
60μA operating supply current
MCP810T-475I/TT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP810T-475I/TT Voltage Supervisors applications.
  • Analog circuit
  • Battery cars
  • Low voltage/high power - AI, GPU
  • Transformer load monitoring equipment
  • Microprocessor system
  • Embedded computing
  • Electronics installed in the vehicle
  • Telecommunications equipment
  • Dash board
  • FPGA design
Step5Bar-code shipping tag
MCP810T-475I/TT
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP810
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    60μA
  • Nominal Supply Current
    60μA
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    45μA
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    4.625V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    150ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.5V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.75V
  • Threshold Voltage
    +4.63V
  • Undervoltage Threshold
    4.5V
  • Overvoltage Threshold
    4.75V
  • Height
    950μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm