  • MCR100-3G
MCR100-3G
advertisement
Manufacturer No:
MCR100-3G
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-MCR100-3G
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
MCR100-3G
Purchasing and Inquiry
MCR100-3G Overview
This device's repetitive peak off-state voltage is 100V, which is the maximum peak voltage allowed across the device.
MCR100-3G Features
the repetitive peak off-state voltage of this device is 100V
MCR100-3G Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC MCR100-3G applications of SCRs thyristors.
  • Wind mill
  • Motor starters
  • Uninterruptable power supplies
  • Lighting control
  • Battery charges
  • Power converters
  • Welders
  • DC motor controls - AC motor controls
  • DC motor control and drives
  • Heat and temperature control
Step5Bar-code shipping tag
MCR100-3G
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MCR100-3G.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    O-PBCY-T3
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    100V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    800mV
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    10A @ 60Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200μA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    5mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    800mA
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    100V
  • SCR Type
    Sensitive Gate
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.7V
  • Current - Off State (Max)
    10μA
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    100V