  • MCR10EZPJ470
MCR10EZPJ470
advertisement
Manufacturer No:
MCR10EZPJ470
HK JDW NO:
687-MCR10EZPJ470
Datasheet:
MCR10EZPJ470
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 47Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MCR10EZPJ470
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    47Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm