  • MCR18EZHF2401
MCR18EZHF2401
advertisement
Manufacturer No:
MCR18EZHF2401
HK JDW NO:
687-MCR18EZHF2401
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
MCR18EZHF2401
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 2.4kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 14080
Step5Bar-code shipping tag
MCR18EZHF2401
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCR
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.4kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm