  • MCR50JZHJ153
MCR50JZHJ153
advertisement
Manufacturer No:
MCR50JZHJ153
HK JDW NO:
687-MCR50JZHJ153
Datasheet:
MCR50JZHJ153
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 15kOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 1484
Step5Bar-code shipping tag
MCR50JZHJ153
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    15kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height
    550μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%