  • MCTC0525B1621T5E
MCTC0525B1621T5E
advertisement
Manufacturer No:
MCTC0525B1621T5E
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCTC0525B1621T5E
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TC05 SERIES Series, Thin Film, 1.62kOhm, 0.1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCTC0525B1621T5E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Series
    TC05 SERIES
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    1.62kOhm
  • Terminal Finish
    TIN OVER NICKEL
  • Composition
    Thin Film
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C
  • Width
    1.25mm