  • MCX240A5R
MCX240A5R
advertisement
Manufacturer No:
MCX240A5R
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-MCX240A5R
Package:
4-SIP
Datasheet:
MCX240A5R
Description:
RELAY SSR AC 240V 5A AC OUT SIP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCX240A5R
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MCX240A5R.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-SIP
  • Number of Pins
    4
  • Supplier Device Package
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    MCX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Termination Style
    PC Pin
  • Output Type
    AC
  • Max Output Current
    5A
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    90V~140VAC
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Output Voltage
    280V
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    12V~280V
  • Load Current
    5A