  • MD025C224JAB
MD025C224JAB
advertisement
Manufacturer No:
MD025C224JAB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MD025C224JAB
Package:
2-DIP
Datasheet:
Description:
DIPGuard® MD 0.22μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole 2-DIP
Step5Bar-code shipping tag
MD025C224JAB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.54mm
  • Lead Pitch
    8.255mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.325 8.25mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    4.1148mm
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm
  • Length
    6.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Series
    DIPGuard® MD
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±5%