  • MDI550-12A4
MDI550-12A4
advertisement
Manufacturer No:
MDI550-12A4
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MDI550-12A4
Package:
Y3-DCB
Datasheet:
MDI550-12A4
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 670A 5-Pin Y3-DCB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MDI550-12A4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Y3-DCB
  • Number of Pins
    5
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    2.75kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Base Part Number
    MDI
  • Pin Count
    7
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    2750W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    670A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    21mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    26nF
  • Turn On Time
    160 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.8V @ 15V, 400A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    690 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    26nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    2.8 V
  • Height
    30mm
  • Length
    110mm
  • Width
    62mm