  • MDK950-20N1W
MDK950-20N1W
advertisement
Manufacturer No:
MDK950-20N1W
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MDK950-20N1W
Package:
Module
Datasheet:
MDK950-20N1W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MDK950-20N1W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    500
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MD*950
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 2000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    880mV @ 500A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Output Current-Max
    1129A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    2000V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    2kV
  • Average Rectified Current
    950A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    18 μs
  • Reverse Voltage
    2kV