  • MDM-15SH001K
MDM-15SH001K
advertisement
Manufacturer No:
MDM-15SH001K
HK JDW NO:
410-MDM-15SH001K
Package:
Datasheet:
MDM-15SH001K
Description:
Cable Assembly RG178/U 0.457m 26AWG 15 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Step5Bar-code shipping tag
MDM-15SH001K
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    PANEL
  • Number of Pins
    15
  • Insulation Material
    GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
  • Mounting Option 1
    HOLE .087-.098
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    D-Sub
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    JACKSCREW STANDARD
    D Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU
  • Total Number of Contacts
    15
  • Shell Finish
    CADMIUM/YELLOW CHROMATE
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.935 inch
  • Body Breadth
    0.308 inch
  • Body Depth
    0.23 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    Socket
  • Contact Resistance
    8mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Max Current Rating
    3A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • Cable Length
    457mm
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG
    .139 N
  • Mating Contact Row Spacing
    0.1 inch
  • Wire Size (Max)
    25 AWG
  • Length - Termination
    0.11 inch