  • MDM-37PH003K-A174
MDM-37PH003K-A174
advertisement
Manufacturer No:
MDM-37PH003K-A174
HK JDW NO:
410-MDM-37PH003K-A174
Package:
Datasheet:
MDM-37PH003K-A174
Description:
Cable Assembly RG178/U 0.457m 26AWG 37 POS Micro D-Sub PIN Crimp
Step5Bar-code shipping tag
MDM-37PH003K-A174
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER
  • Mounting Option 1
    HOLE .087-.098
  • Mounting Option 2
    JACKSCREW
  • Series
    MDM
  • JESD-609 Code
    e4
  • Type
    D-Type, Micro-D
  • Number of Positions
    37
  • Color
    Multiple, Individual
  • Gender
    Male
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
    NO
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Shell Finish
    NICKEL
  • Contact Finish
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Body Breadth
    0.308 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Empty Shell
  • Body Depth
    0.23 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    Pin
  • Contact Resistance
    8mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Shell Size
    F
  • Max Current Rating
    3A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • Cable Length
    457mm
  • Durability
    500 Cycles
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG
  • Mating Contact Row Spacing
    0.043 inch
  • 1st Connector
    Receptacle, Male Pins
  • 2nd Connector
    Individual Wire Leads
  • Connector Type A
    D-Sub, Receptacle
  • Connector Type B
    Wire Leads
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Length
    1.50' 457.20mm