  • MDM03-B15-04
MDM03-B15-04
advertisement
Manufacturer No:
MDM03-B15-04
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-MDM03-B15-04
Package:
Datasheet:
Description:
Cable Assembly RG178/U 0.914m 26AWG 15 POS Micro D-Sub PL Crimp
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MDM03-B15-04
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Shell Material
    ALUMINUM ALLOY
  • Mounting Option 1
    #4-40
  • Mounting Option 2
    JACKPOST
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    D-Sub
  • Type
    D-Type, Micro-D
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Multiple, Individual
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    YES
  • Total Number of Contacts
    15
  • Shell Finish
    CADMIUM
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    MIL-C-83513
  • Body Breadth
    0.308 inch
  • Body Depth
    0.106 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    8mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    900VAC V
  • Cable Length
    914mm
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Insertion Force-Max
    2.224 N
  • Withdrawl Force-Min
    .139 N
  • 1st Connector
    Plug, Male Pins
  • 2nd Connector
    Individual Wire Leads
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Wire Size (Min)
    32 AWG
  • Wire Size (Max)
    26 AWG
  • Length
    3.00' 914.40mm