  • MDSM-10R-10-15
MDSM-10R-10-15
advertisement
Manufacturer No:
MDSM-10R-10-15
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-MDSM-10R-10-15
Package:
Datasheet:
MDSM-10R-10-15
Description:
Magnetic / Reed Switches MDSM-10R 5431 10-15
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MDSM-10R-10-15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    MDSM-10
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial, Gull Wing
  • Type
    Glass Body
  • Resistance
    -10Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    0.2pF
  • Power Rating
    10W
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Circuit
    SPST-NO
  • Throw Configuration
    SPST
  • Operate Time
    0.5ms
  • Release Time
    0.1ms
  • Power - Rated
    10W
  • Size - Body
    0.071Diax0.400L 1.80mmx10.16mm
  • Current - Switching
    350mA AC 500mA DC
  • Operate Range
    10 ~ 15AT
  • Current - Carry
    1A DC
  • Voltage - Switching AC
    140V
  • Voltage - Switching DC
    200V
  • Length
    15.621mm
  • Length - Overall
    0.615 15.62mm
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm