  • MDSR-4-12-28
MDSR-4-12-28
advertisement
Manufacturer No:
MDSR-4-12-28
HK JDW NO:
461-MDSR-4-12-28
Package:
Datasheet:
MDSR-4-12-28
Description:
SWITCH REED SPST-NO 500MA 200V
Step5Bar-code shipping tag
MDSR-4-12-28
  • Release Time
    0.2ms
  • Power - Rated
    10W
  • Size - Body
    0.090Diax0.600L 2.28mmx15.24mm
  • Current - Switching
    500mA DC
  • Operate Range
    12 ~ 28AT
  • Current - Carry
    1.2A DC
  • Voltage - Switching DC
    200V
  • Length
    40.386mm
  • Length - Overall
    1.590 40.39mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    MDSR-4
  • Termination
    Axial
  • Type
    Glass Body
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    0.2pF
  • Power Rating
    10W
  • Termination Style
    Axial
  • Voltage - Rated AC
    200V