  • MEXY2A473K
MEXY2A473K
advertisement
Manufacturer No:
MEXY2A473K
HK JDW NO:
192-MEXY2A473K
Package:
Radial
Datasheet:
MEXY2A473K
Description:
MEXY 0.047μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 275V-DC 275V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MEXY2A473K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    MEXY
  • Size / Dimension
    0.591Lx0.236W 15.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 275, STANDARD: IEC60384-14
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    275V
  • Terminal Pitch
    12.5mm
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Size Code
    5924
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    15mm
  • Width
    6mm