  • MF-USML550/12-2
MF-USML550/12-2
advertisement
Manufacturer No:
MF-USML550/12-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-USML550/12-2
Package:
1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet:
MF-USML550/12-2
Description:
1210 SMD POLYMER PTC, 12V/5.5A
Step5Bar-code shipping tag
MF-USML550/12-2
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric), Concave
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    Multifuse®, MF-USML/X
  • Size / Dimension
    0.127Lx0.101W 3.22mmx2.58mm
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Type
    Polymeric
  • Base Part Number
    MF-USML
  • Approval Agency
    cUL, cURus, TUV
  • Current - Max
    50A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    5.5A
  • Voltage - Max
    12V
  • Time to Trip
    2s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    1mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    10mOhm
  • Current - Trip (It)
    11A
  • Thickness (Max)
    0.047 1.20mm