  • MFU0805FF00500P100
MFU0805FF00500P100
advertisement
Manufacturer No:
MFU0805FF00500P100
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-MFU0805FF00500P100
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0805
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MFU0805FF00500P100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    MFU
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W x 0.018 H 2.00mmx1.25mmx0.45mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    570mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    1.25mm
  • Current Rating
    500mA
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Approval Agency
    UL
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    32V
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    0.57Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Fuse Current
    500mA