  • MG12100S-BN2MM
MG12100S-BN2MM
advertisement
Manufacturer No:
MG12100S-BN2MM
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-MG12100S-BN2MM
Package:
S-3 Module
Datasheet:
MG12100S-BN2MM
Description:
IGBT MODULE 1200V 140A 450W S3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MG12100S-BN2MM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    S-3 Module
  • Number of Pins
    7
  • Weight
    160.000002g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    450W
  • Polarity
    NPN
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    450W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7V
  • Max Collector Current
    140A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.7V
  • Input Capacitance
    7.1nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.7V @ 15V, 100A (Typ)
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    7.1nF @ 25V