  • MGN1X-DC12
MGN1X-DC12
advertisement
Manufacturer No:
MGN1X-DC12
HK JDW NO:
607-MGN1X-DC12
Package:
125
Datasheet:
MGN1X-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MGN1X-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    41 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    125
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    MGN
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Power Rating
    2W
  • Depth
    63.5mm
  • Current Rating
    30A
  • Reference Standard
    UL
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    UL
  • Physical Dimension
    63.5mm x 63.5mm x 55.88mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Max Current Rating
    30A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    SPST-NO (DM) (1 Form X)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    72Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    30A@240VAC
  • Operate Time
    30ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    600VAC 28VDC -Max
  • Coil Current
    167mA
  • Release Time
    30 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    30A@28VDC
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Power Consumption
    2W
  • Coil Power
    2W
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Coil Insulation
    Class F
  • Height
    55.88mm
  • Length
    63.5mm
  • Width
    127mm