  • MGS302405-R
MGS302405-R
advertisement
Manufacturer No:
MGS302405-R
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-MGS302405-R
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
MGS302405-R
Description:
Isolated DC/DC Converters 30W 5V 6A Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MGS302405-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.39 H 50.8mmx25.4mmx9.9mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    30W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    92%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Power
    30W
  • Current - Output 1
    6A
  • Height
    9.906mm
  • Length
    50.8mm
  • Width
    25.4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    39.999986g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Published
    2014
  • Series
    MGS (30W)