  • MHP-TAT18-9-77
MHP-TAT18-9-77
advertisement
Manufacturer No:
MHP-TAT18-9-77
HK JDW NO:
461-MHP-TAT18-9-77
Datasheet:
MHP-TAT18-9-77
Purchasing and Inquiry
MHP-TAT18-9-77 Overview
To prevent damage to the temperature sensors, we package them in [0] packages.
MHP-TAT18-9-77 Features
Switching Temperature: 170°F 77°C
MHP-TAT18 Series
Current Rating - DC: 30A 9V 80A 5V
Strap Package / Case
MHP-TAT18-9-77 Applications
There are a lot of Littelfuse Inc. MHP-TAT18-9-77 Mechanical Temperature Sensors applications.
  • Heating Elements
  • Motors
  • HVAC
  • Temperature detection
  • Amplifiers
  • Panel Heaters
  • Heat-retention heater control for rice cookers
  • Automotive & HVOR
  • Medical equipment
  • Espresso Machines
Step5Bar-code shipping tag
MHP-TAT18-9-77
  • Tolerance
    ±9°F ±5°C
  • Voltage - Rated DC
    9V
  • Hold Current
    18A
  • Switching Temperature
    170°F 77°C
  • Current Rating - DC
    30A 9V 80A 5V
  • Reset Temperature
    104°F 40°C