  • MI20A-50PD-SF-EJR(71)
MI20A-50PD-SF-EJR(71)
advertisement
Manufacturer No:
MI20A-50PD-SF-EJR(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-MI20A-50PD-SF-EJR(71)
Package:
Description:
Conn Compact Flash Card HDR 50 POS 1.27mm Solder RA SMD 0.5A Tray
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MI20A-50PD-SF-EJR(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Mounting Feature
    Normal, Standard - Top
  • Housing Material
    Polyphenylene
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    MI20
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Connector and Ejector
  • Number of Positions
    50
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    50
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    47.3mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Card Type
    CompactFlash® - Type I
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    500mA
  • Insertion, Removal Method
    Push In, Push Out
  • Ejector Side
    Right
  • Height
    6.95mm
  • Length
    49.4mm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.274 6.95mm