  • MIC2178-3.3YWM-TR
MIC2178-3.3YWM-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC2178-3.3YWM-TR
HK JDW NO:
536-MIC2178-3.3YWM-TR
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
MIC2178-3.3YWM-TR
Description:
4.5V MIC2178 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 200kHz Tape & Reel (TR) 2.5A 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 17162
Step5Bar-code shipping tag
MIC2178-3.3YWM-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    20-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC2178
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    16.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    2.5A
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    2.5A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Frequency - Switching
    200kHz
  • Max Input Voltage
    16.5V
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V