  • MIC29201-3.3BM-TR
MIC29201-3.3BM-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC29201-3.3BM-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC29201-3.3BM-TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MIC29201-3.3BM-TR
Description:
Enable Fixed MIC29201-3.3 PMIC 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 8206
Step5Bar-code shipping tag
MIC29201-3.3BM-TR
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MIC29201-3.3
  • Current - Supply (Max)
    12mA
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    400mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    300μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.75V @ 400mA