  • MIC49150-1.2BR
MIC49150-1.2BR
advertisement
Manufacturer No:
MIC49150-1.2BR
HK JDW NO:
699-MIC49150-1.2BR
Package:
SPak-5 (5 leads + Tab)
Datasheet:
MIC49150-1.2BR
Description:
Enable Fixed PMIC 5 SPak-5 (5 leads + Tab)
Quantity:
In Stock : 8930
Step5Bar-code shipping tag
MIC49150-1.2BR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SPak-5 (5 leads + Tab)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Input Voltage (Min)
    3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 1.5A
  • Length
    9.395mm
  • Width
    8mm