  • MIC5200-3.3YMM-TR
MIC5200-3.3YMM-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5200-3.3YMM-TR
HK JDW NO:
536-MIC5200-3.3YMM-TR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MIC5200-3.3YMM-TR
Description:
Enable Fixed MIC5200 PMIC 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 2327
Step5Bar-code shipping tag
MIC5200-3.3YMM-TR
    Select All
  • Dropout Voltage
    230mV
  • Min Current Limit
    100mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5200
  • Current - Supply (Max)
    1.5mA
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Current - Output
    100mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    350μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 100mA