  • MIC5210-3.3YMM
MIC5210-3.3YMM
advertisement
Manufacturer No:
MIC5210-3.3YMM
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5210-3.3YMM
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MIC5210-3.3YMM
Description:
Enable Fixed MIC5210 PMIC 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 1862
Step5Bar-code shipping tag
MIC5210-3.3YMM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5210
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA 150mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V 3.3V
  • Number of Regulators
    2
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 150mA 0.35V @ 150mA
  • PSRR
    75dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    165mV