  • MIC5323-3.3YD5-TR
MIC5323-3.3YD5-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5323-3.3YD5-TR
HK JDW NO:
536-MIC5323-3.3YD5-TR
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MIC5323-3.3YD5-TR
Description:
Enable Fixed MIC5323 PMIC SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 14175
Step5Bar-code shipping tag
MIC5323-3.3YD5-TR
    Select All
  • Number of Pins
    23
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5323
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Polarity
    Positive
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Quiescent Current
    150μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.65V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.17V @ 300mA
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    80dB
  • Min Current Limit
    350mA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    870μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm