  • MIC6315-41D4UY-TR
MIC6315-41D4UY-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC6315-41D4UY-TR
HK JDW NO:
536-MIC6315-41D4UY-TR
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Datasheet:
MIC6315-41D4UY-TR
Description:
MIC6315 Voltage supervisorMin 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MIC6315-41D4UY-TR Overview
It is packaged with Tape & Reel (TR). As a reference, this IC power includes TO-253-4, TO-253AA functions for your convenience. Compared to other Simple Reset/Power-On Reset products, this PMIC has a lot of benefits to offer. There is a voltage supply of 1 for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. The power management is mounted by a Surface Mount-axis. Pin count of the power management is 4. It is recommended that Vsup should not be less than 1V for this IC power. This IC power should be powered by no more than 5.5V volts of supply voltage (Vsup). The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Open Drain or Open Collector. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by MIC6315. With 1 elements, this supervisor has been used extensively in all application areas.
MIC6315-41D4UY-TR Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
MIC6315-41D4UY-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC6315-41D4UY-TR Voltage Supervisors applications.
  • Detection of phase imbalance
  • Smart meter
  • Embedded computing
  • Multi-voltage system
  • Microprocessor system
  • Radio
  • Transformer load monitoring equipment
  • Solar power charger
  • Unattended substation automation
  • WiFi router
Step5Bar-code shipping tag
MIC6315-41D4UY-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-253-4, TO-253AA
  • Number of Pins
    4
  • Supplier Device Package
    SOT-143
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC6315
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Number of Elements
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Power Dissipation
    320mW
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.1V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Reset Timeout
    1.1s Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    4V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.2V