  • MIC7300YMM-TR
MIC7300YMM-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC7300YMM-TR
HK JDW NO:
536-MIC7300YMM-TR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MIC7300YMM-TR
Description:
1 Channels 115mA per Channel 0.5pA Instrumentational OP Amps 2.2V~10V ±1.1V~5V MIC7300 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
MIC7300YMM-TR Overview
Packaging for the buffer amplifier is in the form of a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. An op amp ic of the General Purpose type. Linear amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The buffer op amp includes 8 pins. Op amp rates 1mV as input offset voltage. For this electrical component, Surface Mount is the recommended mounting type. Regarding the operating temperature of this device, instrumentation amplifier performs well at a temperature of -40°C~85°C . Using a supply current of 1.5mA , this buffer op amp will be able to operate. On this instrumentation amplifier, there are 1 circuits that are connected together. There are a total of 1 channels available on the op amps. One of the many benefits of this op amp ic is that it emits Rail-to-Rail signals. For this linear amplifier to work, the temperature should not be below -40°C. You should not use op amp above 85°C degrees. As a result, it is recommended that a power supply of 1.5mA be used with this electronic part. With regard to the supply voltage, this electrical component is capable of working from under 10V. In this case, MM8? represents the instrumentation amplifiers' series number.
MIC7300YMM-TR Features
Output Type: Rail-to-Rail
MIC7300YMM-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC7300YMM-TR Instrumentational OP Amps applications.
  • High speed sample
  • Industrial applications including automation
  • Communication device
  • Precision measurement
  • Television broadcasting equipment
  • Non-polarized electrodes
  • Image computer boards
  • Medical instruments
  • Mobile phone
  • Multiplication circuits
Step5Bar-code shipping tag
MIC7300YMM-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MM8™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC7300
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Number of Channels
    1
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Operating Supply Current
    1.5mA
  • Current - Supply
    1.5mA
  • Slew Rate
    0.5V/μs
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Current - Input Bias
    0.5pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.2V~10V ±1.1V~5V
  • Output Current per Channel
    115mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    1mV
  • Gain Bandwidth Product
    370kHz
  • Voltage - Input Offset
    1mV
  • Current - Output / Channel
    115mA