  • MIC79050-4.2YM-TR
MIC79050-4.2YM-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC79050-4.2YM-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC79050-4.2YM-TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MIC79050-4.2YM-TR
Description:
Constant Pulsed MIC79050 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Tape & Reel (TR) 500mA
Purchasing and Inquiry
MIC79050-4.2YM-TR Overview
There is a package called Tape & Reel (TR) that contains this item.There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package included with this item that you will need to take care of.The device's mounting type is Surface Mount.The best thing to do is to set the temperature to -40°C~125°C TJ.Device charging requires Constant Pulsed current.The base part number MIC79050 can be used to locate related parts for this device.Batteries pack have 4.2V.In order for the product to be functional, it requires that you connect the 8 pins according to the instructions.Those devices that have a maximum supply voltage of 16V are recommended for use.Applied input voltage of 16V does not damage the device.There is a possibility of high efficiency if the output voltage is set to 4.2V.It is performed with a current output of 500mA for the output of the operation.A power supply voltage as low as 2.5V can be used for it and it will work as well as possible.It is mounted in the way of Surface Mount.This device is supplied with a package of 8-SOIC.The device should be operated at a low temperature of -40°C degrees Celsius to ensure reliability.Operating temperatures as low as 125°C°C allow for reliable operation.
MIC79050-4.2YM-TR Features
Battery pack voltage of 4.2V
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
MIC79050-4.2YM-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC79050-4.2YM-TR Battery Chargers ICs applications.
  • High end, feature-rich consumer
  • Industrial lighting
  • Various chargers
  • Digital camera
  • Medical
  • Fleet management
  • Rental fleets
  • Electric pallet truck
  • Military equipment
  • Remote powered communication and telemetry systems
Step5Bar-code shipping tag
MIC79050-4.2YM-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC79050
  • Output Voltage
    4.2V
  • Max Supply Voltage
    16V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Output Current
    500mA
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, Reverse Battery, Reverse Current
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Number of Cells
    1
  • Voltage - Supply (Max)
    16V
  • Current - Charging
    Constant Pulsed
  • Battery Pack Voltage
    4.2V