  • MII300-12A4
MII300-12A4
advertisement
Manufacturer No:
MII300-12A4
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MII300-12A4
Package:
Y3-DCB
Datasheet:
MII300-12A4
Description:
IXYS MII300-12A4, Y3 DCB Series IGBT Module, 330 A max, 1200 V, Screw Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MII300-12A4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Y3-DCB
  • Number of Pins
    7
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2009
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    1.38kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Base Part Number
    MII
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1380W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.7V
  • Max Collector Current
    330A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    13mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    13nF
  • Turn On Time
    160 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 200A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    690 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    13nF @ 25V
  • Height
    30mm
  • Length
    110mm
  • Width
    62mm