  • MIO1800-17E10
MIO1800-17E10
advertisement
Manufacturer No:
MIO1800-17E10
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MIO1800-17E10
Package:
E10
Datasheet:
MIO1800-17E10
Description:
MOD IGBT SGL SWITCH 1700V E10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MIO1800-17E10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    E10
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Base Part Number
    MIO
  • Pin Count
    9
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X9
  • Number of Elements
    3
  • Configuration
    Single Switch
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.6V
  • Max Collector Current
    1.8kA
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    120mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    1800A
  • Input Capacitance
    166nF
  • Turn On Time
    515 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.6V @ 15V, 1800A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1190 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    166nF @ 25V