  • MISM-7B5-6-10
MISM-7B5-6-10
advertisement
Manufacturer No:
MISM-7B5-6-10
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-MISM-7B5-6-10
Package:
Datasheet:
Description:
MISM-7 6-10 B4MOD.5MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MISM-7B5-6-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Mfr
    Littelfuse Inc.
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Type
    Glass Body Reed
  • Capacitance
    0.3 pF
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Circuit
    SPST-NO
  • Operate Time
    0.45 ms
  • Release Time
    0.2 ms
  • Power - Rated
    10W
  • Size - Body
    0.071" Dia x 0.276" L (1.80mm x 7.00mm)
  • Current - Switching
    180mA (AC), 250mA (DC)
  • Operate Range
    6 ~ 10AT
  • Current - Carry
    500mA (DC)
  • Voltage - Switching AC
    120 V
  • Voltage - Switching DC
    170 V
  • Release Range
  • Length - Overall
    0.540" (13.72mm)
  • Height Above Board
    0.090" (2.28mm)