  • MIXA151W1200EH
MIXA151W1200EH
advertisement
Manufacturer No:
MIXA151W1200EH
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MIXA151W1200EH
Package:
Module
Datasheet:
MIXA151W1200EH
Description:
IGBT Modules Six-Pack SPT IGBT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MIXA151W1200EH
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    19
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    695W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    19
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X19
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    695W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    220A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    500μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    110 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 150A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    350 ns
  • IGBT Type
    PT
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V