  • MIXA40WB1200TED
MIXA40WB1200TED
advertisement
Manufacturer No:
MIXA40WB1200TED
HK JDW NO:
401-MIXA40WB1200TED
Package:
E2
Datasheet:
MIXA40WB1200TED
Description:
IGBT Modules Converter-Brake Inverter Module
Step5Bar-code shipping tag
MIXA40WB1200TED
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    E2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    24
  • Max Power Dissipation
    195W
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Three Phase Inverter with Brake
  • Power Dissipation
    195W
  • Input
    Three Phase Bridge Rectifier
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    60A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    2.1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.2kV
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 35A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    350 ns
  • IGBT Type
    PT
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V