  • MK10DN128VLH5
MK10DN128VLH5
advertisement
Manufacturer No:
MK10DN128VLH5
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MK10DN128VLH5
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller Kinetis K10 Series MK10DN128 3.3V 64-LQFP
Purchasing and Inquiry
MK10DN128VLH5 Description
MK10DN128VLH5 Features
  • Package: LQFP64
  • Package/Case: 64-LQFP
  • Device Package: 64-LQFP (10x10)
  • RoHS: Lead free / RoHS Compliant
MK10DN128VLH5 Applications
  • Industrial
  • Enterprise systems
  • Personal electronics
Step5Bar-code shipping tag
MK10DN128VLH5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    Kinetis K10
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MK10DN128
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    44
  • Speed
    50MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4
  • Peripherals
    DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    18.2mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 19x16b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    131072
  • CPU Family
    CORTEX-M4
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm