  • MK11-1A66B-500W
MK11-1A66B-500W
advertisement
Manufacturer No:
MK11-1A66B-500W
HK JDW NO:
767-MK11-1A66B-500W
Package:
Threaded Barrel
Datasheet:
MK11-1A66B-500W
Purchasing and Inquiry
MK11-1A66B-500W Overview
Magnetic position sensors are packaged in Threaded Barrel packages. During operation, the magnetic position sensors module should be supplied with a voltage of 200V. The current drawn by the magnetic position sensors modules could be 1.25A. These sensors modules generally draw 500mA current.
MK11-1A66B-500W Features
Package / Case: Threaded Barrel
MK11 Series
Operating Temperature: -30°C~70°C TA
Operating Supply Voltage: 200V
Operating Supply Current: 1.25A
MK11-1A66B-500W Applications
  • Reading of magnetic data storage media
  • Reed switch replacement
  • Security and military applications
  • Mixers
  • Synchronization
  • Motor and fan control
  • Speedometers
  • Motor assemblies
  • Localization of ferromagnetic
  • Clutch/brake position sensor
Step5Bar-code shipping tag
MK11-1A66B-500W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    Cable
  • Type
    Reed Switch
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Cable, Flat
  • Output Type
    SPST-NO
  • Lead Length
    500mm
  • Operating Supply Voltage
    200V
  • Operating Supply Current
    1.25A
  • Nominal Supply Current
    500mA
  • Throw Configuration
    SPST
  • Switching Voltage
    180V
  • Sensing Method
    Magnetic
  • Housing
    MASCHINING STEEL
  • Must Operate
    10 ~ 15AT
  • Height
    8.1mm
  • Length
    25mm
  • Width
    7mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB
  • Package / Case
    Threaded Barrel
  • Actuator Material
    Magnet
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C TA