  • MK1242FE-R52
MK1242FE-R52
advertisement
Manufacturer No:
MK1242FE-R52
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-MK1242FE-R52
Package:
Axial
Datasheet:
MK1242FE-R52
Description:
Through Hole 12.4kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MK1242FE-R52
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    12.4kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    70°C
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    250V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Diameter
    2.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Metal Devil® MK
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.268L 2.50mmx6.80mm
  • Tolerance
    ±1%