  • MK21M-1A66B-500W
MK21M-1A66B-500W
advertisement
Manufacturer No:
MK21M-1A66B-500W
HK JDW NO:
767-MK21M-1A66B-500W
Package:
Molded Body
Datasheet:
MK21M-1A66B-500W
Purchasing and Inquiry
MK21M-1A66B-500W Overview
A magnetic position sensor module is packaged in a Molded Body package. To prevent damage to the devices, the electronic part is packaged in the Bulk. Magnetic position sensors should operate with a voltage of 200V. As a general rule, the sensors modules draw 500mA amps of current.
MK21M-1A66B-500W Features
Package / Case: Molded Body
MK21 Series
Operating Temperature: -30°C~150°C TA
Operating Supply Voltage: 200V
Response Time: 100 μs
MK21M-1A66B-500W Applications
  • Industrial controls
  • Gear reducer RPM
  • Factory automation
  • Tachometer
  • Speed and direction of gears
  • Convertible roof position
  • Fan speed measurement
  • Rotary applications
  • Angle sensing
  • Motor assemblies
Step5Bar-code shipping tag
MK21M-1A66B-500W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Molded Body
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Actuator Material
    Magnet
  • Operating Temperature
    -30°C~150°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    MK21
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Reed Switch
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Body Length or Diameter
    28.6mm
  • Body Breadth
    19 mm
  • Output Type
    SPST-NO
  • Max Output Current
    500mA
  • Operating Supply Voltage
    200V
  • Nominal Supply Current
    500mA
  • Response Time
    100 μs
  • Sensing Method
    Magnetic
  • Housing
    EPOXY RESIN
  • Must Operate
    10 ~ 15AT
  • Must Release
    4 ~ 54AT
  • Body Height
    6.35mm