  • MK26-1A66B-500W
MK26-1A66B-500W
advertisement
Manufacturer No:
MK26-1A66B-500W
HK JDW NO:
767-MK26-1A66B-500W
Package:
Datasheet:
MK26-1A66B-500W
Purchasing and Inquiry
MK26-1A66B-500W Overview
Magnetic position sensors should operate with a supply voltage of 200V. Sensor modules draw 500mA current in general.
MK26-1A66B-500W Features
MK26 Series
Operating Temperature: -20°C~80°C TA
Operating Supply Voltage: 200V
Response Time: 100 μs
MK26-1A66B-500W Applications
  • Factory automation
  • Navigation
  • Magnetic encoders
  • Synchronization
  • Position tracking
  • Motor and fan control
  • Dyno testing
  • Fan speed measurement
  • Flow-rate sensing
  • Gear shift selectors and driver controls (PRNDL)
Step5Bar-code shipping tag
MK26-1A66B-500W
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Actuator Material
    Magnet
  • Operating Temperature
    -20°C~80°C TA
  • Published
    2013
  • Series
    MK26
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Lead Wire
  • Type
    Reed Switch
  • Termination Style
    Lead Wire
  • Body Length or Diameter
    32mm
  • Body Breadth
    10 mm
  • Output Type
    SPST-NO
  • Operating Supply Voltage
    200V
  • Nominal Supply Current
    500mA
  • Response Time
    100 µs
  • Sensing Method
    Magnetic
  • Must Operate
    10 ~ 60AT
  • Must Release
    4 ~ 54AT
  • Body Height
    6.4mm