  • MK26-1C90C-500W
MK26-1C90C-500W
advertisement
Manufacturer No:
MK26-1C90C-500W
HK JDW NO:
767-MK26-1C90C-500W
Package:
Datasheet:
MK26-1C90C-500W
Purchasing and Inquiry
MK26-1C90C-500W Overview
If the magnetic position sensors are to function, the supply voltage applied by them should be 175V. The current drawn by the magnetic position sensors modules could be 1A. In general, the current drawn by this sensors modules will be 500mA.
MK26-1C90C-500W Features
MK26 Series
Operating Temperature: -20°C~80°C TA
Operating Supply Voltage: 175V
Operating Supply Current: 1A
MK26-1C90C-500W Applications
  • Gear shift selectors and driver controls (PRNDL)
  • Steering position
  • Antitheft systems
  • Rollers
  • Anti-lock braking systems
  • Position and limit sensing
  • Open/close sensor for LCD screens/doors/lids/trunks
  • Security and military applications
  • Industrial process control
  • Magnetic encoders
Step5Bar-code shipping tag
MK26-1C90C-500W
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Actuator Material
    Magnet
  • Operating Temperature
    -20°C~80°C TA
  • Published
    2013
  • Series
    MK26
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Lead Wire
  • Type
    Reed Switch
  • Termination Style
    Lead Wire
  • Body Length or Diameter
    32mm
  • Body Breadth
    10 mm
  • Output Type
    SPST-NC
  • Operating Supply Voltage
    175V
  • Operating Supply Current
    1A
  • Nominal Supply Current
    500mA
  • Sensing Method
    Magnetic
  • Housing
    PBT GF30
  • Must Operate
    34 ~ 56AT
  • Body Height
    6.4mm