  • MKC1858310014
MKC1858310014
advertisement
Manufacturer No:
MKC1858310014
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-MKC1858310014
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
10nF Film Capacitor 5% Radial 100V-DC 63V-AC POLYCARBONATE
Step5Bar-code shipping tag
MKC1858310014
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYCARBONATE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Life (Hours)
    300000 hours
  • Length
    7.5mm