  • MKJ1C7W7-10DA
MKJ1C7W7-10DA
advertisement
Manufacturer No:
MKJ1C7W7-10DA
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-MKJ1C7W7-10DA
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 10 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
Quantity:
In Stock : 17006
Step5Bar-code shipping tag
MKJ1C7W7-10DA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating
    5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    7-10
  • Contact Finish Thickness - Mating
    50.0μin 1.27μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Bulkhead, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Mounting Feature
    Bulkhead
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKJ1
  • Published
    2010
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    10
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    500VAC