  • MKP1837310165
MKP1837310165
advertisement
Manufacturer No:
MKP1837310165
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MKP1837310165
Package:
Radial
Datasheet:
MKP1837310165
Description:
MKP1837 10000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1837310165
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP1837
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Depth
    5.5mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    7.493mm
  • Width
    5.5118mm