  • MKP1839130631G
MKP1839130631G
advertisement
Manufacturer No:
MKP1839130631G
HK JDW NO:
886-MKP1839130631G
Package:
Axial
Datasheet:
MKP1839130631G
Description:
MKP1839 300pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1839130631G
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MKP1839
  • Size / Dimension
    0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    300pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reference Standard
    IEC60384-16
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Length
    11mm